02.07.2015
02:12
11.3°C
selge Täna
20..26°C
selge Homme
20..26°C
selge Ülehomme
20..29°C
 
  Lemmikud

Avalikud interjöörid

 
03.12.2014

Kodumaise disaini austajad on kindlasti juba ammu üles leidnud kõik Tallinna muuseumid, galeriid ja salongid, kus selle ala ajalooga ja uusimate teostega tutvuda saab. Kuid disainile tasub tähelepanu pöörata ka näiteks hotelle, restorane või kohvikuid külastades. Järgneva valiku vaatamisväärsetest interjööridest on koostanud Eesti Disainikeskus. Põhjalikuma disainiteemalise avastusretke ettevalmistamisel on abiks Disainikaart, mida jagatakse turismiinfokeskustes.


Kumu kunstimuuseum
Weizenbergi 34 / Valge 1, www.kumu.ee
Arhitekt Pekka Vapaavuori, 2006
Sisekujundus ja mööbel: Pille Lausmäe

Eesti uusim ja suurim kunstimuuseum väärib vaatamist nii ekspositsiooni kui ka hoone enda tõttu. Askeetlik interjöör on hea näide arhitekti ja mööbli disaininud sisekujundaja koostööst.

Muuseum Miiamilla
Koidula 21 C, www.linnamuuseum.ee/miiamilla
Sisekujundus: Maile Grünberg, 2009

1937. aastal Kadrioru Lastepargi peahooneks ehitatud maja on jõudnud elada mitut elu, 2009. aastal avati seal kauaoodatud lastemuuseum. Maja sisemuses avaneb lastesõbralik maailm köögi, liumägede, sõprust, loodust, sporti ja mitmeid vanaaegseid teenuseid tutvustava interaktiivse väljapanekuga.

Okupatsioonide muuseum
Toompea 8, www.okupatsioon.ee
Arhitektid Siiri Vallner, Indrek Peil ja Tomomi Hayashi, 2003

Noorte arhitektide projekteeritud väga mõjus betoonist ja klaasist ehitis. Peaaegu seinteta muuseum, mis emotsionaalselt väga laetud.

Sünagoog
Karu 16, www.ejc.ee
Arhitektid Lembit-Kaur Stöör ja Tõnis Kimmel, AB KOKO, 2007
Sisekujundus: Liis Lindvere ja Raili Paling

Esimene sünagoogiks ehitatud hoone Tallinnas pärast eelmise hävimist 1944. aastal. Algse idee asemel ehitada vana sünagoogi koopia telliti arhitektuuribüroolt kaasaegne lahendus.

Eesti Nuku- ja Noorsooteater
Lai 1, www.nukuteater.ee
Sisekujundus: Hannes Praks, Raivo Kotov ja Andrus Kõresaar, AB KOKO, 2001-2005

Lastesõbraliku interjööri märksõna on mängulisus. Valgustitel on muhedad näitlejate näod, tualeti seinas suur akvaarium päris kaladega, fuajees etendustest tuttavad loomad. Vahepeatuseks kohvik.

Hotell Kolm Õde
Pikk 71 / Tolli 2, www.threesistershotel.com
Sisekujundus: Külli Salum, 2003

Viietärnihotell, mis paikneb vanalinnas 1362. aastal ehitatud kaupmehemajas. Interjööris annab tooni keskaegsesse õhustikku sobitatud luksus. Hotell kuulub mainekasse Design Hotels gruppi.

Hotell L'Ermitage
Toompuiestee 19, www.lermitagehotel.ee
Arhitekt Indrek Allmann, AB Pluss, 2003-2004
Alumise korruse sisekujundus: Pille Lausmäe

Vana maja ümberehitus on teinud sellest moodsa keskkonna eelkõige linna külastavatele turistidele.

Hotell Merchant's House
Dunkri 4/6, www.merchantshousehotel.com
Sisekujundus: Raili Paling ja Liisi Murula, AB KOKO, 2005

Paljude spetsiaalselt selle hotelli jaoks loodud detailidega ruum, kus algupärase kujundusega valgustid ning padjad jm tekstiilid. Hotellis asub jäine Ice baar.

Hotell Telegraaf ja restoran Tchaikovsky
Vene 9, www.telegraafhotel.com
Sisekujundus: Külli Salum ja Riina Harik, 2007

Algselt pangana, siis korterelamuna ja seejärel telegraafikeskusena toiminud hoonesse on kujundatud ebaeestlaslikult glamuurne keskkond. Slaaviliku musta, kulla ja kristalli kombinatsioon pääseb kõige enam mõjule hotelli restoranis.

Restoran Bocca
Olevimägi 9, www.bocca.ee
Sisekujundus: Pille Lausmäe, 2001

Restoran endises Uexkülli majas, mis nõukogude ajal oli trükikoja trafopunkt, on Eesti ühe hinnatuma sisekujundaja käe all saanud keskkonnaks, kus kohtuvad eestlaslik vaoshoitus ja kerge aimdus luksusest. Vähe disainiikoone ja ohtralt kujundaja enda loodud mööblit.

Restoran Chedi
Sulevimägi 1, www.chedi.ee
Sisekujundus: Toomas Korb, 2008

Chedi eripära on modernne aasia köök läänelikus kontekstis ja samast lähtub ka restorani sisekujundus, mis ühendab põhjamaise ruumi ja materjalid aasialiku selgusega. Täpselt väljatöötatud detailid ja üleliigse oskuslik vältimine tõid sisekujundusele 2008. aasta Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia.

Restoran Kaerajaan
Raekoja plats 17, www.kaerajaan.ee
Sisekujundus: Ruumilabor, 2008

Restoran on moodne versioon kohalikest traditsioonidest – toit, kujunduselemendid ja tantsule viitav nimi on mõjutatud meie kultuuripärandist. Vanaaegse vormiga toolid on mugavalt pehmeks polsterdatud, ruume ehivad hiiglaslikud valgetest käpikutest valgustid ja vasktorukestest näärikroonid. Restorani visuaalne identiteet pälvis ühe 2008. aasta red dot'i auhindadest kommunikatsioonidisaini kategoorias.

Restoran La Bottega
Vene 4, www.labottega.ee
Sisekujundus: Pille Lausmäe ja Kerli Lepp, 2008

La Bottega on kodust itaalia toitu pakkuv söögikoht. Väheste säilinud ajalooliste detailide kõrvale on siin loodud autentne vahemerelik õhkkond tohutute veiniriiulite, tumedaks peitsitud lagede ja valgete seintega. Aktsendina loovad meeleolu tiheda valgusega lühtrid, ruudulised laudlinad ja raamitud reisifotod. Kujundus pälvis 2008. aasta Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia ajaloolise interjööri kategoorias.

Mamo
Liivalaia 14, www.mamo.ee
Sisekujundus: Hannes Praks

Mamo märksõnad on kiire ja tervislik – kiirustavale inimesele pakutakse tervislikku toitu. Koha lisaväärtuseks on sisekujundus. Avar ja valge ruum on lahendatud low-tech võtmes rutiinivabalt olemasolevaid, kellegi jaoks tarbetuks muutunud esemeid detailidena uuteks toimivateks asjadeks vormides. Suunda näitab ja külastajaid lõbustab ruume läbiv vildikadekoor.

Restoran Neh
Lootsi 4, www.neh.ee
Sisekujundus: Kärt Kukkur ja Imre Sooäär

Neh on Muhu saarel asuva Pädaste mõisa köögi jaheda hooaja laiendus Tallinnas. Septembrist maini pakuvad restorani kokad söögielamusi, kasutades väiketalu-pidajate saadusi ja hooajalist toorainet. Lisaelamuseks vahetuv valik eesti kunsti.

Restoran Sfäär
Mere pst 6 E, www.sfaar.ee
Sisekujundus: Kristiine Lõuk. Menüüde kujundus: Risto Kalmre ja Pent Talvet

Skandinaavia-armastust väljendav restoran, mis keskendub kohalikule hooajalisele toorainele. Sisekujundajad on saavutanud restorani karge õhkkonna lihtsat kümnenditetagust, tuntud ja tunnustatud põhjamaist disainiklassikat kasutades.

Restoran Ö
Mere pst 6 E, www.restoran-o.ee
Sisekujundus: Pille Lausmäe, 2003

Näide endisesse tööstushoonesse paigutunud uue funktsiooniga ruumist, kus külm tootmispind on kodustatud hubaseks restoraniks. Sisekujundaja käe läbi on ruumi tulnud luksuslikkuse ja kasinuse sümbioos, kus valitsevad pruunid ja hallid toonid. Ligipääsetav luksus on selle koha tunnuseks.

Kohvik C'est La Vie
Suur-Karja 5, www.cestlavie.ee
Sisekujundus: Maile Grünberg, 2007

Kohvik-restoran on kujundatud sisearhitekti lemmikstiilis. Art deco on Grünbergile kuulsust toonud juba 1980. aastatel, mil avati legendaarne Toome kohvik. C'est La Vie kujundus viimast meenutabki, kuid on siiski uus ja värske. Ilmse loomingulise mõnuga kujundatud koht.

Kohvik Maiasmokk
Pikk 16, www.kalev.eu/maiasmokk
Sisekujundaja teadmata

19. sajandi alguses asutatud Eesti esimese kondiitritööstuse müügisaalist kujundati kohvik 1980. aastatel, kui ruume renoveeriti. Sisseehitatud mööbli kujundamisel püüti järgida algset sisustust. Maalitud klaasist paneellagi on säilinud originaalina.

KuKu klubi
Vabaduse väljak 8, www.kukuklubi.ee
Sisekujundaja teadmata

KuKu klubi on Kunstihoone keldris paiknev kultuuriinimeste legendaarne kohtumispaik, mis avati 1935. aastal ja kuhu on aegade jooksul kujundatud mitmeid meeldejäävaid interjööre. Praegune on jäänuk 1990. aastatel loodust, kus algsega võrreldes on tehtud mitmeid muutusi ja mugandusi.

Valli baar
Müürivahe 14
Sisekujundaja teadmata

Ilmselt ainus Tallinna baar, mis oma algse interjööri suurel määral säilitanud. Puitlaudisega kaetud ruumi keskel paikneb 1970ndate lõpust pärinev "Vikero" baarilett, millelt polster maha võetud. Letti ümbritsevale pukkidereale lisaks sinna suurt rohkem ei mahugi, peale igihalja atmosfääri muidugi ...

Kauplus Rahva Raamat
Viru väljak 4/6 (Viru Keskus), www.rahvaraamat.ee
Sisekujundus: Villem Valme ja Hannes Praks, 2004

Oma kujunduselt akadeemilisusest kauge šotiruuduline raamatupood, kus on ovaalne riiulitest seintega lugemisruum lastele ja kuhu kohtumispaigana on integreeritud kohvik.

 
Web solution by Wiseman